Regulamin pracy zdalnej wzór - cz. 2 – zakres podmiotowy


Przepisy o pracy zdalnej podają co powinno się znaleźć w nowym regulaminie pracy zdalnej. O tym, co stanowi minimum pisałam tutaj: Regulamin pracy zdalnej – co w nim zawrzeć?

W regulaminie lub porozumieniu określa się w szczególności:
1) grupę lub grupy pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną.

Przepisy wymagają zatem, aby pracodawca ustalił, czy pracę zdalną przewiduje dla wszystkich pracowników, czy tylko dla wybranych grup. Dla niektórych grup pracowników, z uwagi na warunki świadczenia pracy, wykonywanie jej w formie zdalnej może być niewskazane lub niemożliwe – np. pracownicy fizyczni czy laboranci. Praca zdalna najczęściej obejmuje pracowników biurowych. Wymogi w zakresie dopuszczalności pracy w warunkach zdalnych przewidują też przepisy BHP.

Poniżej przykładowa treść zapisów:
1. Pracą zdalną mogą być objęte następujące grupy pracowników: …..
2. Pracą zdalną mogą być objęci wszyscy pracownicy.

Omawiając tematykę podmiotową, warto przytoczyć następujący przykładowy zapis:
Praca zdalna może być realizowana w sposób stały lub w formie mieszanej - częściowo zdalnie a częściowo w biurze Pracodawcy. Pracodawca dopuszcza możliwość świadczenia pracy zdalnej w pełnym zakresie czasu pracy, wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Pracodawca może ustalić w regulaminie jakie grupy pracowników będą uprawnione do pracy zdalnej stałej, a jakie pracy zdalnej w formie mieszanej realizowanej wg grafików.

Należy pamiętać, że pracownik wykonujący pracę zdalną nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych niż inni Pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy, z uwzględnieniem odrębności związanych z warunkami wykonywania pracy zdalnej. Pracownik nie może być w jakikolwiek sposób dyskryminowany z powodu wykonywania pracy zdalnej, jak również z powodu odmowy wykonywania takiej pracy.

Pracownicy, co do których praca zdalna w regulaminie nie została przewidziana, mogą jednak składać do pracodawcy wniosek o wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej. Przy ograniczeniu grup, warto dodać zapisy w tym przedmiocie.

Przykładowy zapis:
Pracownik może złożyć do Pracodawcy wniosek o wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym za pośrednictwem swojego kierownika. Wniosek powinien zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Do okazjonalnej pracy zdalnej mają zastosowanie przepisy niniejszego Regulaminu, z wyłączeniem zapisów określonych w art. 6733 § 2 Kp.

Anna Kałużna radca prawny


Sprawdź:

Praca zdalna - z czyjej inicjatywy może być wykonywana?

Jak wprowadzić Regulamin wykonywania pracy zdalnej i czy zawsze jest wymagany?

Okazjonalna praca zdalna – czym jest i jakie są zasady jej wykonywania?